زنده شدن خاطرات با archive.org

امروز توی سایت نرد نیوز می گشتم که چشمم افتاد به یه خبر واسه سایت آرشیو، نظرم رو جلب کرد و منو کشوند دنبال خودش!

مثل اینکه آرشیو یه نوع crawler که میاد کلا از هرچیزی که نسخه نگه می داره واسه آیندگان، حتی سایت ها. خوب مسلما گوگل و … رو داره ولی چیزی که برای من جالب بود تست کردن اولین سایت هایی بود که خودم نوشتم و الان نه دامینش رو دارم و نه سورس سایت رو! حیف شد.

  • memeri.com

memeri.com

اولین سایتی که زدم اسم memeri.com بود، فک کنم دوم راهنمایی بودم. خیلی دوست داشتم آدرس memo.com رو بگیرم که متاسفانه پر بود و رسیدم به memeri.com . شماها یادتون نمی یاد ولی یه زمانی .com ارزون بود :ی.

این سایت رو با asp classic نوشته بودم، اون موقع ها دوتا کتاب ASP خریدم که هنوزم دوتاشون رو دارم. ASP 3.0 ، هنوز عصر .NET نشده بود وقتی نوشته شد این سایت. نکته قابل توجهش اینجا بود که حتی یک صفحه از کل سایتم هم که با ASP بود کار نکرد ، شاید باورتون نشه ولی حدود ۲ ماه کد زدم بدون اینکه حتی یک بار back end رو تست کنم و خروجی هم کار نکردن شد:ی

قسمت های مختلفی داشت ، ازدواج ( یه چیزی شبیه دوست یابی های اون موقع ) و … . از access به عنوان دیتابیس استفاده کرده بود. بعدا هم تغییر کاربری داد که احتمالا همه ی بچه های راهنمایی و دبیرستان شهید سلطانی ازش استفاده می کردند.

  • mersa.ir

این دومین دامنه ای بود که ثبت کردم، دیگه این موقع ها بود که با php و mysql آشنا شده بودم و با asp خداحافظی گرمی کرده بودم!
نسخه اولش یه فروشگاه بود که به درگاه پرداخت وصل می شد، سوم راهنمایی بودم.یه سکه طلا داشتم که حدود ۱۰۰ و خورده ای فروختمش ، با ۱۰۰ هزارتومنش با سایت پرداخت.کام ( خدایش بیامرزد ) قرارداد بستم و با بقیه پولم کلی سی دی بازی خریدم. می خواستم فروشگاه اینترنتی بازی های رایانه ای راه بندازم.یه مقداری هم پول جمع کرده بودم که ۱۵ هزارتومن هزینه هاست شد و حدود ۲۵ هزارتومن هم هزینه رایتر. نوشتن سایت حدود دو ماه ازم زمان گرفت و یک سال هم نگهش داشتم ، ولی هیچ چی نفروختم:ی

تابستون سال بعد سایت رو بازنویسی کردم و می خواستم بزرگترین سایت ebook فارسی رو راه بندازم، روی همون دامنه

mersaیادم میاد با بدبختی با اون اینترنت دایل آپ اونهمه کتاب رو دانلود و دوباره آپلود کردم، اون موقع ها توی مجید آنلاین فعال بودم و روزی ۵۰۰ تا بازدید داشتم.
یه خورده که گذشت بهش سیستم لینک باکس هم اضافه کردم و شده بود عکس بالا. ( این سایت دوتا دامنه داشت ، یکی دیگش p30today.com بود )

 

 

 

4 دیدگاه برای «زنده شدن خاطرات با archive.org»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">